JAK SI ZAJISTIT ZDRAVÝ SPÁNEK?

31.03.2021

Spánek je velmi důležitý pro náš život.  Dle WHO (Světové zdravotnické organizace) a Americké národní nadace pro dobrý spánek  je ideální dobou spánku pro dospělého člověka v průměru celých osm hodin. Pokud však spíme pravidelně méně než sedm nebo šest hodin, ničíme si dle odborníků (ne)záměrně imunitní systém, což může vést k řadě zdravotních problémů. Následkem dlouhodobého nedostatku spánku může být vyšší pravděpodobnost rizika onemocnění rakovinou či Alzheimerovou chorobou. V tom mírnějším případě nám hrozí vznik tzv. spánkové deprivace. Nedostačující spánek mimo jiné narušuje i hladinu cukru v krvi. Za pouhý jeden týden bychom si mohli ublížit tak, že by lékař mohl při vyšetření konstatovat, že se nacházíme v tzv. "předdiabetickém stavu". Pokud spíme málo, můžeme si zadělat i na kardiovaskulární onemocnění. Špatným spánkem můžeme také v sobě vypěstovat psychické a psychiatrické poruchy (deprese, úzkosti, sebevražedné tendence.. aj.). Pokud jsme unavení, máme taktéž nadměrnou chuť k jídlu. Nedostatek spánku je tedy jednou z příčin toho, proč nehubneme, ale naopak přibíráme, a to i pokud dodržujeme přísný dietní režim. Pokud to shrneme, nedostatkem spánku zkrátka ohrožujeme své zdraví, náladu i sociální život.  

Já doufám, že se na základě výše uvedených informací společně na náš spánek zaměříme. Níže si dovolím uvést pravidla spánkové hygieny podle IKEMU, která by se měla dodržovat, abychom byli tělesně i duševně fit a zajistili si tak dlouhodobě zdravý spánek. 

13 PRAVIDEL SPÁNKOVÉ HYGIENY PODLE IKEMU...

1. Každý den uléhejte i vstávejte pravidelně, ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech.

2. Nespěte během dne, výjimkou může být pouze krátký odpolední spánek na max. 30-45min.

3. Před spaním nepijte alkohol. Alkohol sice krátkodobě působí na uvolnění organismu a ospalost (pomůže tedy s usínáním), ale často způsobuje předčasné ranní probouzení a únavu během dne. Spánek navozený alkoholem je nekvalitní, neosvěžující!!!

4. Nekuřte před spaním ani při nočním probuzení. Nikotin také stimuluje.

5. Nepijte kávu, černý či zelený čaj, colu ani kakao, a to 4-6 hodin před ulehnutím. Citlivější jedinci by se měli vyvarovat konzumaci těchto nápojů během celého dne (i ráno). Kofein působí stimulačně a ruší spánek.

6. Vyvarujte se konzumaci těžkých jídel 4 hodiny před ulehnutím. Ale pozor na probouzení z hladu - před spaním lze lehce pojíst ovoce, či popíjet mléko např. s medem.

7. Snažte se o přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, pokuste se unavit (např. procházka po večeři), ale vyvarujte se náročné fyzické aktivitě těsně před ulehnutím. Zůstaňte v klidu alespoň 3 hodiny před spaním.

8. Z ložnice odstraňte veškeré rušící předměty či alergeny (eliminujete tak alergii na roztoče, peří, prach, pokojové rostliny aj.), ke spaní používejte pohodlnou postel a lůžkoviny.

9. Pro spaní si zajistěte dobře vyvětranou místnost v optimální teplotě (18-20°C), dále ticho a tmu.

10. Postel využívejte výhradně ke spánku nebo sexuální aktivitě. V posteli byste neměli sledovat televizi, jíst, číst, přemýšlet nad problémy apod.

11. Do postele uléhejte pouze při pocitu ospalosti. Při neschopnosti usnout do 30 min, opusťte lůžko a věnujte se nějaké příjemné, monotónní činnosti (čtení, poslech relaxační hudby, sprcha apod.).

12. Neuléhejte ve stresu, rozrušení, znepokojení (sledování hororu, náročná četba). Snažte se potlačit negativní myšlenky narušující zejména usínání a spánek. Najděte si během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které se Vám obvykle vybavují před usnutím (tzv. worry time).

13. Snažte se vystavit expozici jasného světla ihned po probuzení (nežádoucí je tma navozená žaluziemi, závěsy). 


ZDROJE ČLÁNKU: 

 IKEM 


Jak jste na tom se spánkem Vy? 

Dodržujete výše uvedená pravidla nebo máte pravidla vlastní? 

Četli/ poslouchali jste knihu "Proč spíme" ? 

Napište mi! 

Napsali jste mi krásné reakce na tento příspěvek.

Moc děkuji!