CO JSEM SE NAUČILA BĚHEM SKUPINOVÉ PRÁCE...

15.05.2020

V rámci plnění studijních povinností jsem si vyzkoušela poprvé vést svůj tým od začátku do konce projektu a také odvysílat živě svůj první webinář v životě. Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o své dojmy z této školní skupinové práce, která velmi obohatila můj život v "éře Covidu-19"...

Jak jsem brzy zjistila, tvorba webináře a projektu jako takového, není tak snadná činnost, jak se na první pohled a poslech jeví. Není to o tom, že člověk stáhne nějaký program, posadí se před kameru a začne spontánně mluvit. Webinář je "něco", co musí mít svůj daný obsah a nějakou přidanou hodnotu, nejlépe tu vzdělávací. Tvorba webináře (zejména skupinového) představuje určitý proces, který začíná sestavením týmu, určitou vizí, plánováním, pokračuje tvorbou, realizací a končí vyhodnocením.

Stěžejním prvkem, tedy "stavebním kamenem" dobrého skupinového webináře je dle mého názoru právě sestavení kvalitního týmu. Je nutné vybrat si k sobě osoby, které nám jsou sympatické svým přístupem k práci i životní filozofií. Já osobně jsem ráda, že jsem měla ve svém týmu lidi, se kterými si rozumím, jak po lidské, tak tvůrčí stránce.

Jsem ráda, že jsme všichni společnými silami dokázali v krátkém čase utvořit přátelské prostředí i navodit pocit důvěry. Důvěra je dle mého názoru důležitá ve všech vztazích a buduje respekt. Já osobně jsem také ráda, že mi můj tým věřil a rovněž, že mi poskytl dostatečný prostor pro využití mých silných i slabých stránek. Také mi poskytl prostor pro realizaci mých nápadů a též pro vyjádření mých názorů a myšlenek. Velmi mě těší, že mi můj tým dal v mnohých aktivitách i "volnou ruku" a já se tak mohla seberealizovat. Příkladem byl blog, na který jsem umístila pozvánku i naše společné články. Také jsem ráda, že můj tým ocenil skutečnost, že jsem celkem "plánovací a organizační typ".

Co se týká organizace a plánování, spoléhám vždy na malé i velké (barevné) lepící papírky, To-Do listy, běžné poznámkové bloky, sešity, diáře, zvýrazňovače a papírové plánovače. 

V rámci plánování a organizace též nedám dopustit na aplikace ve svém Iphonu (zejména miluji aplikace typu kalendář, připomínky, poznámky, E-mail, apod). Stejné aplikace pak využívám i při práci se svým MacBookem.

Jsem ráda, že jednotliví členové mého týmu moji vášeň pro plánování a organizaci respektovali, tolerovali a možná i v některých chvílích vítali. Díky pevně stanoveným termínům, přímým pokynům, pravidelné komunikaci v našem skupinovém chatu a hovorům na Skypu jsme se udržovali v klidu a byli jsme neustále motivováni k různým a dalším činnostem v rámci projektu i mimo něj. 


A CO JSEM SE BĚHEM NAŠEHO PROJEKTU NAUČILA?

Během trvání naší skupinové práce jsem si opět ověřila, že práce v týmu má své kouzlo. Je úžasné vnímat názory druhých, nahlížet na problematiku z více úhlů, těžit ze zkušeností ostatních, řešit strategicky vzniklé potíže a postupovat od nejdůležitějších činností k těm méně důležitým. Také je skvělé se navzájem obohacovat, podporovat a zejména chválit. Díky projektu jsem se naučila větší trpělivosti, pracovat s aplikací ZOOM a též využívat další prostředky a aplikace, což může být prospěšné i v mé budoucí pracovní i volnočasové činnosti.  

A co VY a skupinové práce? 

Máte zkušenosti s nějakými webináři? 

Napište mi! 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

V hlavě tisíce slov patřící na papír, rozečtené knihy na stole, filmy a seriály v přehrávači, různorodá hudba v nové "MP3ce", spousta citrónu i zázvoru v hrnku a "nachlazená" těla i duše kolem. Toto je jen malý výčet symbolů, které vystihují můj zářijový čas. Žádná sláva, přátelé, já vím, ale stejně věřím, že bude lépe!

Od posledního příspěvku mi do života vstoupilo mnoho událostí, pracovních i mimopracovních aktivit a zážitků, za což jsem ráda, byť bych aktuálně pro změnu uvítala zase více klidu. Prostřednictvím dnešního postu Vám ale i přesto ráda přiblížím, co jsem zažila od našeho posledního virtuálního setkání...

Po opravdu dlouhé době jsem měla deset dní dovolené v kuse. Moc jsem si tento čas věnovaný sobě užila, potřebovala jsem ho jako sůl. Nemít u sebe služební telefon, neřešit pracovní potíže, nemyslet na malichernosti všedních šedivých dní a nelpět na své výkonnosti ani na vlastním smyslu pro perfekcionismus, bylo opravdu osvěžující. Největší radost...