UVNITŘ MÉ HLAVY

02.09.2018

Zavřu oči, a svět vmžiku zmírá, zvednu víčka, a vše se znovu zrodí.

( A ty nejspíš existuješ jen uvnitř mé hlavy. )

Uvnitř mé hlavy jsem si koupila na základě doporučení spokojených čtenářů/čtenářek a na základě několika kladných (video)recenzí knižních booktuberů.

Pokud máte rádi Young Adult literaturu, předem předesílám, že se Vám kniha určitě bude líbit. Pokud Vás Young Adult literatura nebere, určitě to nebude šálek Vašeho čaje, i když možná Vás tato kniha překvapí.

Já osobně mám YA literaturu ráda. Je to žánr, který mi umožní relaxovat a zahnat chmury všedního dne. Je to žánr, který odlehčí předchozí myšlenky z těžších knih.

Uvnitř mé hlavy nabízí čtenáři hořkosladký příběh s originálním námětem a celkem zajímavou zápletkou. Autorka se snaží nastínit, jak se žije mladé holce s psychickou nemocí - se schizofrenií. Také se snaží prozradit, jak tato diagnóza určuje a formuje sociální a rodinný život.

Ze začátku bylo zajímavé vše , co se hlavní hrdince v hlavě i mimo myšlenky odehrávalo. Některé momenty byly slabší, jiné brilantní. Odtajněné myšlenky hlavní hrdinky se postupně ztrácely v pozadí, což je podle mého názoru malý ale celkem podstatný nedostatek. Zkrátka nemoc jako taková přecházela do pozadí. Samotná Alex a její peripetie šly naopak zase do popředí. Originalita příběhu se postupně měnila v roztomilé ale obecné limonádové klišé.

Po jazykové stránce se mi kniha líbila. Četla se vážně dobře. Autorka užívala zajímavá přirovnání a jiná slovní koření. Některé citáty stojí za pozornost a zapamatování.

Někdy mám pocit, že lidé považují realitu za samozřejmost.

Na Goodreads jsem knize nakonec dala čtyři hvězdy z pěti (tři hvězdy za příběh, jednu hvězdu za skvostnou obálku). K vítězným pěti hvězdám něco scházelo a něco naopak přebývalo. Kdyby obsah trochu směřoval jiným směrem, kdyby autorka neztratila myšlenkové záchytné body, byla by kniha vážně top.

Každopádně Uvnitř mé hlavy je podle mé hlavy jedna z těch lepších YA knih. A zároveň je velice povedeným autorčiným debutem.

Snad další kniha posune autorku zase o hvězdu dál!

A co Vy , máte knihu doma?

Máte přečteno?

Co si o knize myslíte?

Napište mi!