SUZANNE LULING A JEJÍ LÉTA U DIORA...

01.03.2020

Myslím, že Vám nemusím (sáhodlouze) představovat muže jménem Christian Dior, jeho životní úspěchy a obvzlášť jeho značku "Dior", jež je populární po celém světě a působící na trhu bez přestávky od svého vzniku až dodnes. Pevně věřím tomu, že i Vy jste prostě jméno tohoto elegána již ve svém životě alespoň jednou zaslechli (možná v reklamě?), znáte jej od nepaměti nebo prostě jen něco od samotného "Diora" doma máte a používáte, protože jste třeba příznivci a milovníci "HIGH END" kosmetiky a módy

Já sama jsem velká "fintilka", což již jistě víte, a proto mohu pyšně prohlásit, že jsem od této značky vyzkoušela řadu skvělých produktů, především make-upy, rtěnky a vůně. Třeba vůně "Miss Dior" se mi vryla pod kůži a byla to láska na první přičichnutí. Když ji někde ucítím, okamžitě si vybavím časy, které jsem strávila v Londýně. Vybavím si víkendové toulání po obchoďáku nebo po London Bridge, bezstarostnost a především veškeré radostné chvíle a okamžiky. O tom si ale třeba popovídáme jindy...

Mám na Vás při dnešku malou otázku, znáte ženu jménem Suzanne Luling? Ne? Tak mi dovolte, abych Vás s ní dnes letmo seznámila. Byla by totiž škoda ji nepoznat. Suzanne je totiž ta dáma, která dala značce "Dior" svou duši, život, smysl pro krásu a punc ženskosti. Dle slov samotného Christiana byla Suzanne úžasným člověkem. Také o ní řekl například toto: "V jakoukoli hodinu je dobře naladěná a neustále aktivní. Motivuje prodavačky, dodává energii zákaznicím, na všechny přenáší své nadšení a zdraví, které jí září z očí". (Aby ne, já pracovat pro "Diora", měla bych zřejmě také neustále dobrou náladu a jiskřičky vášně ve svých očích. Vy ne?) 

Možná si teď v duchu kladete otázku, jak můžu vědět, co Christian o Suzanne říkával. Jsou přeci nějakou dobu oba již na oném světě. Odpověď je jednoduchá, přečetla jsem si to v knize. 

V Levných knihách jsem při svých toulkách mezi regály narazila na titul s názvem "Má léta u Diora". Tato kniha je složena z roztržitých, ale přesto milých vzpomínek samotné Suzanne, tedy šéfky Diorovy kanceláře. Tyto vzpomínky však zkompletovala její sestřenice- Brigitte Tortet. A že to musela být fuška! Slyšela jsem totiž, že Suzanne si vše psala na různé ústřižky a pozvánky.

I tak jsem ale ráda, že kniha "Má léta u Diora" vznikla, je totiž milá, pozitivní a svým způsobem i motivační. Dokazuje totiž, že žena je pro (mužský) svět prostě důležitá! Žena dokáže být múzou, láskou, kamarádkou i hnacím motorem. Po přečtení knihy musím uznat, že Suzanne takovou ženou zcela jistě byla. Nevěříte? Přečtěte si níže alespoň milníky z jejího života...

SEZNAMTE SE, ANEB ŽIVOTNÍ MILNÍKY SUZANNE LULING...

 • Narodila se v Granville 5. března 1908.
 • Znala Christiana Diora od dětství.
 • Studovala střední školu Sévigné v Granville.
 • Po finanční krizi v roce 1930 opustila Granville a odstěhovala se do Paříže.
 • Nejprve pracovala pro Radio-Cité, kde vymýšlela reklamní slogany.
 • V roce 1938 se vdala. 
 • Za války, v červnu 1940, utekla do Rennes, kde s bratrancem pracovala v továrně Gibbs. 
 • V roce 1941 se vrátila do Paříže, kde prodávala klobouky ve firmě Sigur.
 • V červenci 1944 spolu s přítelkyní Maud Roser otevřela módní ateliér.
 • V červnu 1946 jí po narození zemřela dcera.
 • V srpnu 1946 odešla z vedení ateliéru Maud Roser a začala pracovat pro Christina Diora. Měla na starost vedení salonů, prodej modelů haute couture a komunikaci. 
 • První kolekce "New Look" měla velký úspěch a Suzannin život se změnil v kolotoč, stala se součástí pařížské smetánky.
 • V roce 1957 ji otřásla smrt Christiana Diora. Suzanne přišla o spřízněnou duši, ale postavila se tomu čelem. Podpořila Yvese Saint Laurenta, který nastoupil do firmy po Christianovi. 
 • V roce 1959 organizovala zájezd do SSSR, kde byla poprvé prezentována kolekce Christian Dior před publikem ( jedenáct tisíc lidí). 
 • Počátkem roku 1961 odešel Yves Saint Laurent z módního domu Christian Dior. Suzanne mu pomohla získat finance pro vytvoření vlastní značky. Zůstali přáteli a Suzanne se u něj i nadále oblékala. 
 • V květnu 1962 odešla z módního domu Christian Dior i ona.
 • V roce 1962 ji zemřel manžel Maurice. 
 • V roce 1965 ji zaměstnala firma Révillon, kde měla na starosti vztahy s tiskem. V prosinci 1965 uzavřela svou firmu SL Promotion. 
 • Poslední roky svého života trávila mezi Paříží a svým domem v Cogolin v departmentu Var. 
 • Zemřela 24. března 1988 ve věku 80 let. Je pohřbena na hřbitově v Granville, nad mořem, které tak milovala. 

Pokud Vás dáma jménem Suzanne Luling zaujala, jistě neuděláte chybu, když si "Má léta u Diora" pořídíte v Levných Knihách za 79,- Kč a přečtete v pohodlí kavárny či svého domova. Možná se díky této knize stane značka "Dior" i Vaší láskou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

MORPHE VACAY MODE BRUSH COLLECTION SET štětců jsem si přála již delší dobu, byť mi věřte, že kvalitních kosmetických štětců jiných značek mám nespočet a nestíhám je ani všechny používat. Každopádně, když očko po něčem delší dobu pokukuje, nakonec se stejně stane, že vytoužené (chtě více či nechtě) skončí v nákupním košíku. Své koupě ale rozhodně...