SUZANNE LULING A JEJÍ LÉTA U DIORA...

01.03.2020

Myslím, že Vám nemusím (sáhodlouze) představovat muže jménem Christian Dior, jeho životní úspěchy a obvzlášť jeho značku "Dior", jež je populární po celém světě a působící na trhu bez přestávky od svého vzniku až dodnes. Pevně věřím tomu, že i Vy jste prostě jméno tohoto elegána již ve svém životě alespoň jednou zaslechli (možná v reklamě?), znáte jej od nepaměti nebo prostě jen něco od samotného "Diora" doma máte a používáte, protože jste třeba příznivci a milovníci "HIGH END" kosmetiky a módy

Já sama jsem velká "fintilka", což již jistě víte, a proto mohu pyšně prohlásit, že jsem od této značky vyzkoušela řadu skvělých produktů, především make-upy, rtěnky a vůně. Třeba vůně "Miss Dior" se mi vryla pod kůži a byla to láska na první přičichnutí. Když ji někde ucítím, okamžitě si vybavím časy, které jsem strávila v Londýně. Vybavím si víkendové toulání po obchoďáku nebo po London Bridge, bezstarostnost a především veškeré radostné chvíle a okamžiky. O tom si ale třeba popovídáme jindy...

Mám na Vás při dnešku malou otázku, znáte ženu jménem Suzanne Luling? Ne? Tak mi dovolte, abych Vás s ní dnes letmo seznámila. Byla by totiž škoda ji nepoznat. Suzanne je totiž ta dáma, která dala značce "Dior" svou duši, život, smysl pro krásu a punc ženskosti. Dle slov samotného Christiana byla Suzanne úžasným člověkem. Také o ní řekl například toto: "V jakoukoli hodinu je dobře naladěná a neustále aktivní. Motivuje prodavačky, dodává energii zákaznicím, na všechny přenáší své nadšení a zdraví, které jí září z očí". (Aby ne, já pracovat pro "Diora", měla bych zřejmě také neustále dobrou náladu a jiskřičky vášně ve svých očích. Vy ne?) 

Možná si teď v duchu kladete otázku, jak můžu vědět, co Christian o Suzanne říkával. Jsou přeci nějakou dobu oba již na oném světě. Odpověď je jednoduchá, přečetla jsem si to v knize. 

V Levných knihách jsem při svých toulkách mezi regály narazila na titul s názvem "Má léta u Diora". Tato kniha je složena z roztržitých, ale přesto milých vzpomínek samotné Suzanne, tedy šéfky Diorovy kanceláře. Tyto vzpomínky však zkompletovala její sestřenice- Brigitte Tortet. A že to musela být fuška! Slyšela jsem totiž, že Suzanne si vše psala na různé ústřižky a pozvánky.

I tak jsem ale ráda, že kniha "Má léta u Diora" vznikla, je totiž milá, pozitivní a svým způsobem i motivační. Dokazuje totiž, že žena je pro (mužský) svět prostě důležitá! Žena dokáže být múzou, láskou, kamarádkou i hnacím motorem. Po přečtení knihy musím uznat, že Suzanne takovou ženou zcela jistě byla. Nevěříte? Přečtěte si níže alespoň milníky z jejího života...

SEZNAMTE SE, ANEB ŽIVOTNÍ MILNÍKY SUZANNE LULING...

 • Narodila se v Granville 5. března 1908.
 • Znala Christiana Diora od dětství.
 • Studovala střední školu Sévigné v Granville.
 • Po finanční krizi v roce 1930 opustila Granville a odstěhovala se do Paříže.
 • Nejprve pracovala pro Radio-Cité, kde vymýšlela reklamní slogany.
 • V roce 1938 se vdala. 
 • Za války, v červnu 1940, utekla do Rennes, kde s bratrancem pracovala v továrně Gibbs. 
 • V roce 1941 se vrátila do Paříže, kde prodávala klobouky ve firmě Sigur.
 • V červenci 1944 spolu s přítelkyní Maud Roser otevřela módní ateliér.
 • V červnu 1946 jí po narození zemřela dcera.
 • V srpnu 1946 odešla z vedení ateliéru Maud Roser a začala pracovat pro Christina Diora. Měla na starost vedení salonů, prodej modelů haute couture a komunikaci. 
 • První kolekce "New Look" měla velký úspěch a Suzannin život se změnil v kolotoč, stala se součástí pařížské smetánky.
 • V roce 1957 ji otřásla smrt Christiana Diora. Suzanne přišla o spřízněnou duši, ale postavila se tomu čelem. Podpořila Yvese Saint Laurenta, který nastoupil do firmy po Christianovi. 
 • V roce 1959 organizovala zájezd do SSSR, kde byla poprvé prezentována kolekce Christian Dior před publikem ( jedenáct tisíc lidí). 
 • Počátkem roku 1961 odešel Yves Saint Laurent z módního domu Christian Dior. Suzanne mu pomohla získat finance pro vytvoření vlastní značky. Zůstali přáteli a Suzanne se u něj i nadále oblékala. 
 • V květnu 1962 odešla z módního domu Christian Dior i ona.
 • V roce 1962 ji zemřel manžel Maurice. 
 • V roce 1965 ji zaměstnala firma Révillon, kde měla na starosti vztahy s tiskem. V prosinci 1965 uzavřela svou firmu SL Promotion. 
 • Poslední roky svého života trávila mezi Paříží a svým domem v Cogolin v departmentu Var. 
 • Zemřela 24. března 1988 ve věku 80 let. Je pohřbena na hřbitově v Granville, nad mořem, které tak milovala. 

Pokud Vás dáma jménem Suzanne Luling zaujala, jistě neuděláte chybu, když si "Má léta u Diora" pořídíte v Levných Knihách za 79,- Kč a přečtete v pohodlí kavárny či svého domova. Možná se díky této knize stane značka "Dior" i Vaší láskou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Když zrovna nenakupuji kosmetické nebo knižní radosti, pořizuji si do svého malého tvůrčího koutku nové vychytávky a psací potřeby. S veselými a barevnými pomocníky se mi tvoří, píše, plánuje i žije lépe!

Kuchařky (a knihy celkově) doslova a do písmene miluji, a to se nikdy, jak víte, nezmění! Ráda si je prohlížím v obchodech i v online prostoru, ale ještě raději je vlastním, vnímám, čtu a propaguji.