PŘEČTENO ZA SRPEN A ZÁŘÍ

04.10.2019

I když jsem během srpna a září objevila nové aktivity, které jsem si zamilovala a s radostí je vykonávám, mé srdce stále patří knihám. Čtení zkrátka pořád beru jako útěk do jiných dimenzí, které ráda objevuji, i jako aktivitu, při které jsem sama sebou. I v srpnu a v září jsem četla a samozřejmě i o knihách přemýšlela. A jelikož jsem si již myšlenky o přečtených knihách urovnala ve své hlavě, chystám se Vám prostřednictvím tohoto článku nastínit, jaké knihy mi přinesly radost a jaké naopak mírné či větší zklamání. Doufám, že i Vy mi opět napíšete, jaké knihy jste přečetli během zmíněného období . Předem děkuji za všechny reakce a tipy!
 

 • Málo času na život

Kniha s názvem ''Málo času na život'' mi bohužel nesedla. S hlavní hrdinkou, tedy s Libby jsem se po dobu čtení vůbec nemohla ztotožnit, tak nějak mi byla nesympatická. Samotný příběh byl předvídatelný a obyčejný, proklouzl mi mezi prsty, příliš uspěchaný a až moc sluníčkový konec nekorespondoval s celkovým motivem. Na Goodreads jsem dala knize jednu hvězdu z pěti. Myslím, že na knižní scéně je mnoho lepších knih o rakovině, naději a lásce.

 • Manželovo tajemství

Bohužel musím konstatovat, že ani Manželovo tajemství mi příliš požitků ze čtení nepřineslo, což je škoda, protože Liane Moriarty si již mé srdce získala díky úžasným Sedmilhářkám. Manželovo tajemství vůbec nebylo tak překvapivé, jak jsem čekala, nicméně ani příjemné. Tentokrát si Liane Moriarty zasloužila dvě hvězdy z pěti možných. Snad její další knihy budou v mých očích stejně skvělé jako již zmíněné Sedmilhářky.

 • Sněhurka jablka nebaští

Petra Stehlíková prostě cíleně píše pro mládež, což jí nemám za zlé, právě naopak. Napsala báječného Naslouchače a ještě lepší Faju. Sněhurka jablka nebaští je však kniha z jiného soudku, kterou bych více ocenila, kdyby mi bylo tak dvanáct. Každopádně za snahu a humor jsem jí dala tři hvězdy z pěti.

 • Probudím se na Šibuji

Tuto ''literární senzaci'' jsem dlouho a poctivě opomíjela, čehož lituji. Tato česká prvotina pojednávající o životě Jany, studentky japanologie, si šanci zaslouží, a to hlavně díky prvkům magického realismu. Jsem velmi ráda, že mohu opět pochválit českou tvorbu a dát čtyři hvězdy na Goodreads.

 • Holka mimo rytmus

Young Adult kniha, která navazuje na LGBT příběh milého Simona z knihy ''Já Simon'', se mi tak moc nelíbila, byť imaginární setkání s již známými postavami bylo celkem milé. Za již zmíněné setkání a světlé momenty jsem knize dala dvě hvězdy z pěti.

 • Po otřesech

Knihy od Haruki Murakamiho se mi líbí pro svou originalitu. Sbírka povídek nebyla úplně špatná, avšak od autora mám raději jiné tituly. Tentokrát jsem udělila Haruki Murakamimu průměrné tři hvězdy.

 • Modlitba za Černobyl

Četbou této knihy jsem překročila vlastní literární hranice a rozhodně toho nelituji. Ač jsem zprvu bojovala se zpracováním knihy a slohem, zanechalo čtení v mé hlavě nesmazatelnou stopu. Díky této knize jsem si uvědomila, jak je lidský život vzácný a také, že bezpečí není samozřejmostí. Modlitbě za Černobyl jsem dala čtyři hvězdy z pěti možných.

 • Dědina

Petra Dvořáková prostřednictvím této knihy líčí, jaký je život na současné vesnici, kde si lidé stále vidí téměř až do talíře. Podle mého názoru velmi dobře napsaný vesnický příběh s ještě zajímavějším jazykem. Dědině jsem dala čtyři hvězdy na Goodreads.

 • Letuška z Economy

Celkem vtipné střípky ze života jedné (dnes již bývalé) letušky, které patří spíše na blog. Na Goodreads jsem dala Letušce z Economy dvě hvězdy.

 • O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky

Moje první kniha od autora J.M. Guenassia a doufám, že ne poslední. Pokud se jako čtenáři odpoutáte od názvu i od veškerých očekávání, dostanete něco stokrát lepšího! Kniha je dle mého názoru skvělá! Tato francouzská, svižná jednohubka o životě mladého Paula si zasloužila čtyři hvězdy na Goodreads.

 • Básnické sbírky Jana Nerudy (Hřbitovní kvítí, Písně kosmické, Prosté motivy)

Jsem ráda, že se vracím k četbě básní, které mám ráda. Užívám si přemýšlení nad verši i krásu slov. Jan Neruda zcela jistě byl úžasný básník, ale v mém aktuálním rozpoložení jsem jeho sbírkám dala tři hvězdy. Zkusím si Hřbitovní kvítí, Písně kosmické i Prosté motivy přečíst později, třeba tyto sbírky následně ocením více.

Jaký je Váš názor na výše zmíněné knihy?

Co čtete Vy?

Napiště mi!