PŘEČTENO ZA LEDEN...

12.02.2020

Leden každoročně vnímám jako měsíc "dlouhého restartu a nových začátků". Na prahu roku 2020 jsem si tedy nastavila novou čtenářskou výzvu, či chcete-li novou reading challenge na platformě Goodreads. Rozhodla jsem se, že za tento rok přečtu přes šedesát jedna knih, což není malé, ale ani velké a nereálné číslo. Za měsíc leden jsem přečetla již sedm knih. Vzhledem ke zkouškovému období a vzhledem k pracovním a jiným povinnostem si myslím, že je to dost slušné číslo. Jaké knihy jsem v lednu přečetla? Užila jsem si čtení? To Vám ihned prozradím...

PŘEČTENO ZA LEDEN...

  • Kdo sleduje můj blog delší dobu, zcela jistě ví, že mám v oblibě knihy Roberta Fulghuma. Kdo mou maličkost zná, tak také ví, že mám dodnes ty nejlepší vzpomínky na osobní setkání s tímto autorem. Pokud jste dosud nic o mé platonické náklonosti k Robertovi a jeho knihám a o našem setkání nic netušili, po tomto úvodu musí být i Vám již naprosto jasné, že mi nemohla za žádných okolností proklouznout mezi prsty autorova nová kniha, tedy pokračování Opraváře osudů. Ač nemůžu tvrdit, že by se jednalo o nejlepší autorovu knihu, ráda jsem si jí přečetla. Z četby si odnáším opět pozitivní dojmy (především z citátů, které se v příběhu objevují). Musím však podotknout, že začátek knihy byl nezvykle hrubý. Popis zabíjačky jsem opravdu nečekala. Knize jsem nakonec dala tři hvězdy z pěti možných. Mimochodem, již brzy vyjde i třetí díl, který si opět pořídím, už jenom proto, abych měla kompletní sbírku knih o G. Novakovi.
  • Ginette Richer žila téměř patnáct let v blízkosti slavné zpěvačky Edith Piaf. Zůstávala v ústraní a pečovala o slavného "Vrabčáka" v dobách dobrých i zlých. Novinář jménem Bernard Persia přesvědčil "Ginou", aby sdělila světu, jaká Edith skutečně byla. Po čtyřiceti letech od úmrtí Edith Piaf vznikla kniha "Edith Piaf- má přítelkyně". Osobní svědectví o životě Edith Piaf si získalo mé tři hvězdy na Goodreads.
  • Od "Dánské dívky" jsem čekala malinko víc. Škoda, že v knize byl dominantním prvkem popis celého prostředí a celkově popis všeho. Kdyby se autor věnoval více ději a pocitům hlavních hrdinů a hrdinek, ocenila bych knihu plným počtem hvězd. "Dánská dívka" nakonec také získala tři hvězdy. 
  • Zástupcem YA literatury je v tomto přečtenu titul s názvem "Sestry Springovy". Kniha je dle mého názoru poněkud nudná. Tato moderní adaptace "Malých žen" si vysloužila jednu hvězdu. Tuto knihu bohužel nedoporučuji, ač v knihovně vypadá hezky. 
  • Novinářka Nora Sandová si v knize "Dívky z trajektu" užije netypické dobrodružství a vyřeší záhadu, jež měla už dávno spát. Příběh za tři hvězdy. Příběh na jedno odpoledne. 
  • O Emily Dickinson jsem toho slyšela mnoho, proto jsem se na její básně těšila. Bohužel, pod krásnou obálkou se ukrývalo malé zklamání. Byť básně ze sbírky "Duše má být vždy dokořán" mají určitý potenciál, více než dvě hvězdy dát nemohu. Mám takové podezření, že za mé hodnocení může i překlad. 
  • Irving Stone životopisné romány psát rozhodně umí! "Žízeň po životě", kniha pojednávající o umělecké dráze jednoho z nejlepších malířů vůbec, si zasloužila čtyři hvězdy a mé doporučení. Knihu seženete v Levných Knihách. 

Jaké knihy jste přečetli za leden Vy?

 Máte svůj čtenářský účet na Goodreads? 

Kolik knih chcete přečíst za rok 2020?

 Co právě čtete ?

 Napište mi!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

V hlavě tisíce slov patřící na papír, rozečtené knihy na stole, filmy a seriály v přehrávači, různorodá hudba v nové "MP3ce", spousta citrónu i zázvoru v hrnku a "nachlazená" těla i duše kolem. Toto je jen malý výčet symbolů, které vystihují můj zářijový čas. Žádná sláva, přátelé, já vím, ale stejně věřím, že bude lépe!

Od posledního příspěvku mi do života vstoupilo mnoho událostí, pracovních i mimopracovních aktivit a zážitků, za což jsem ráda, byť bych aktuálně pro změnu uvítala zase více klidu. Prostřednictvím dnešního postu Vám ale i přesto ráda přiblížím, co jsem zažila od našeho posledního virtuálního setkání...

Po opravdu dlouhé době jsem měla deset dní dovolené v kuse. Moc jsem si tento čas věnovaný sobě užila, potřebovala jsem ho jako sůl. Nemít u sebe služební telefon, neřešit pracovní potíže, nemyslet na malichernosti všedních šedivých dní a nelpět na své výkonnosti ani na vlastním smyslu pro perfekcionismus, bylo opravdu osvěžující. Největší radost...