OČI MODRÉHO PSA

02.12.2018

Na prahu loňského roku jsem si na Martinus.cz pořídila Oči modrého psa, tedy sbírku povídek, kterou napsal ve svých začátcích Gabriel García Márquez- nejvýznamnější latinskoamerický spisovatel všech dob a nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Dnes bych Vám prostřednictvím tohoto příspěvku ráda sdělila o této útlé (sto dvaceti stránkové) a lehce kontroverzní knize pár slov.

Povídky, které sbírku s názvem Oči modrého psa utvářejí, představují složitý, mnohovrstnatý svět, v němž sen koexistuje s realitou, život se smrtí, přítomnost s minulostí, šílenství s racionalitou...

Jak už to tak bývá u sbírek surrealistických, depresivních a podivných povídek, některé povídky se mi líbily více, jiné méně, některé vůbec.

V knize se na můj vkus až přespříliš oslavuje smrt, negace a morbidita, což zrovna nepůsobilo na mé rozpoložení zrovna optimisticky a příjemně.

Povídky, které se mi líbíly více, byly napsány s lehkostí a něhou. Povídky, které se mi nelíbily, byly podle mého názoru až moc přes čáru a byly napsány v době, kdy autorovi nebylo příliš do zpěvu.

Zdá se mi, že tato útlá kniha je určena především pro náročnější čtenáře, kteří se v literárním světě nebrání vůbec ničemu. Kniha podle mého názoru naopak není určena pro bázlivce, nekompromisní realisty a pro osoby, které momentálně pociťují nějaký strach a zažívají každodenně negativní situace.

Já osobně mám z četby této sto dvaceti stránkové knihy stále smíšené pocity, i proto uděluji knize tři hvězdy (první hvězdu dávám za krásnou obálku od Odeonu, druhou za povídky,které se mi líbily a poslední, tedy třetí hvězdu uděluji za jazykovou stránku).

Jaký je Váš názor na Oči modrého psa?

Láká Vás tato kniha?

Četli jste nějakou knihu od G.G. Márqueze?

Co právě čtete?

Napište mi ! Každý názor či dotaz je vítán!


NAPSALI JSTE MI:

Velice zajímavé jako vždy... nejspíše by některé zmíněné povídky nebyly můj šálek čaje, ale určitě by stály za přečtení. :-)