MŮJ KNIŽNÍ ÚNOR...

03.03.2019

V únoru jsem si udělala několikrát radost a nakoupila mnoho knih. Po dlouhé době jsem navštívila Levné knihy a Knihy Dobrovský. Udělala jsem také objednávku na Martinus.cz a na stránkách Knižního klubu

Z (nejen) nově zakoupených knih se mi povedlo přečíst pět titulů. Šestou knihu (Jméno růže) stále pomalu dočítám, tudíž se zřejmě objeví až v následujícím měsíčním přehledu.

A jaké knihy jsem tedy přečetla za měsíc únor ? 


  • HIPÍK - PAULO COELHO

Hipík se mi četl dobře, ale nebyl ničím (z hlediska děje) překvapivý. Paulo Coelho do svého (polo)autobiografického příběhu vsunul několik filozofických myšlenek a pasáží, které dle mého názoru umí zaujmout, ale také mnoho zbytečných a éterických plků okolo, které ruší. Také si myslím, že kniha postrádá takový ten pravý a upřímný popis života ''květinových dětí'' a hlavně svižnější tempo. Hipík prostě není dle mého názoru nejlepší a nejsilnější knihou Paula Coelha, ale zaslouží si díky svým silnějším pasážím tři hvězdy z pěti možných. 

  • NEOPOUŠTĚJ MĚ - KAZUO ISHIGURO

Vždy jsem měla za to, že Nobelova cena za literaturu je tou nejlepší a nejprestižnější nálepkou na světě a známkou prvotřídní kvality. Po přečtení několika knih ale pochybuji nad všemi nálepkami světa. Vše zkrátka závisí na osobních preferencích a na vkusu každého z nás. Zcela jistě nemůžu tvrdit, že kniha Neopouštěj mě není dobrá. Kniha dobrá je, už jenom díky tomu, jak je napsaná. Jazyková stránka knihy je totiž úžasná. Líbí se mi také silný námět, který si autor této dystopie zvolil. Nemohu ale přenést přes své čtenářské srdce naprosto nelogické chování všech postav a nevyužití tak slibného potenciálu. Kniha oceněna Nobelovkou si u mě vysloužila tři hvězdy z pěti možných, čekala jsem zkrátka víc. 

  • KVĚTY ZLA - CHARLES BAUDELAIRE

Téhle sbírce básní nemohu nic vytknout. Květy zla jsem si zamilovala již před lety, když jsem je měla ve své čtečce. Na Goodreads jsem dala sbírce pět hvězd z pěti.

  • DEJ MI SVÉ JMÉNO - ANDRÉ ACIMAN

Únorová kniha čtenářského klubu Martinus.cz se mi velmi líbila, byť obsahovala pasáže, které byly na můj vkus až moc odvážné a perverzní, ale i zkrátka takové k životu a mládí asi patří. Trochu mi vadilo, že kromě citových problémů hlavních hrdinů bylo vše zalité doslova a do písmene sluncem. Knize jsem dala čtyři hvězdy z pěti možných, protože je to podle mého názoru i přes všechna negativa jedna z nejlepších LGBT YA knih, která dosud vyšla. 

BTW. Kniha Dej mi své jméno má i svou stejnojmennou filmovou verzi. Bohužel, film se mi příliš nelíbil. Na můj vkus byl až moc nudný, dlouhý. Oceňuji snad jen soundtrack, který vystihuje atmosféru času i místa a některé dialogy. Bohužel herci nebyli dle mého názoru zvoleni dobře a příběh měl zůstat jenom v knize.

  • NEJLEPŠÍ ČESKÉ BÁSNĚ 2018 - J. H. KRCHOVSKÝ, O. HANUS

Ročenka nejlepších českých básní za rok 2018 je skvělým důkazem, že česká literatura má co nabídnout. Na Goodreads jsem této sbírce české tvořivosti dala čtyři hvězdy z pěti možných. 


Jaký byl Váš knižní únor?

Četli jste některou z výše zmíněných knih?

Co právě čtete?

Napište mi!