MŮJ KNIŽNÍ BŘEZEN...

04.04.2019

I v březnu jsem byla obklopena knihami. Mám radost, že i přes velmi pestrý a náročný program se mi podařilo urvat spoustu času na čtení. Za měsíc březen jsem přečetla devět knih, což je podle mého názoru slušné číslo. A jaké knihy jsem tedy přečetla a co si o nich myslím ? 

Tyto skutečnosti se dozvíte ihned, níže.

  • Tíha vesmíru - tato YA kniha se mi jeví jako sladký průměr. Dvě náctileté postavy z jiného světa se do sebe zamilují. Nicméně, oceňuji zmínku o prosopagnosii (neschopnost rozeznávat lidské tváře). Tíze vesmíru jsem dala příjemné tři hvězdy z pěti možných.
  • Láska v prachu hvězd - YA kniha s naprosto krásnou obálkou a sladkým hlavním hrdinou. Henry Page je taková spřízněná duše mého mladšího já. Je to chytrý, kladný hrdina, který sní o lásce jako z filmu. Velmi se mi líbily některé odkazy na jiná díla. Hlavně jsem byla ráda za zmínky o Klubu rváčů, který jsem četla potom. I Láska v prachu hvězd si vysloužila tři ( tentokrát naivní a sladké) hvězdy.
  • Klub rváčů - tuto knihu jsem si chtěla přečíst již dlouho, hlavně tedy na základě doporučení mého dlouholetého kamaráda. Taky jsem kdysi chtěla jít na stejnojmenné divadelní představení, ve kterém hrál Rímský. Bohužel, se mi to prozatím nepovedlo. A nyní zpět k hodnocení. Klub rváčů je opravdu ''mindfuck''. Je to bláznivá smršť událostí, sprostých slov a rvaček. Knize Chucka Palahniuka jsem dala tři hvězdy. Po přečtení knihy jsem si pustila film. Film hodnotím malinko lépe, hlavně kvůli zpracování, božímu soundtracku (Where is my mind od Pixies je boží!)a Heleně Bonham Carter. Dokonce mi ani nevadil Brad Pitt, který je podle mého názoru přeceňovaný herec a hezoun.
  • Norské dřevo- nejznámější kniha Haruki Murakamiho, která je pojmenovaná stejně jako jedna z písni mých oblíbených brouků. Z mého pohledu je to prozatím nejlepší a nejhlubší kniha autora. Pojednává o pocitech, vztazích, životě a smrti. Norskému dřevu jsem dala čtyři hvězdy z pěti.
  • Hádej kdo- bohužel, tahle kniha si mé srdce nezískala. Nebavila jsem se při čtení ani při hádání. Jedna hvězda z pěti je toho jasným důkazem.
  • Už hořela, když jsem si do ní lehal- kniha Roberta Fulghuma, mého oblíbence. Tahle kniha není špatná, ale úplný vrchol jeho tvorby také ne. Některé povídky a komentáře autora se mi líbily, jiné zase ne. Dnes dávám knize čtyři hvězdy. Každopádně úvodní citát, který se objevuje v knize, miluji již léta. ''Věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost. Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností. Že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt.''
  • Finská čítanka - ukázka současné finské literatury byla pestrá, nicméně Lesní lišky se mi pořád líbí víc. Finská čítanka si vysloužila na Goodreads tři hvězdy.
  • Okamžiky štěstí- kniha Patrika Hartla, která je prezentována jako dvojromán. Můžete si totiž vybrat, jestli začnete číst jako první příběh Veroniky nebo Jáchyma. Já musím přiznat, že je kniha napsána čtivě. Nicméně něco mi na ní nesedlo, možná přehršel událostí, možná nesympatické rysy hlavních hrdinů. Ale pořád o chlup lepší než Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Okamžiky štěstí jsou za tři hvězdy.
  • Neříkej, že nemáme nic- román kanadské autorky Madeleine Thien je prostě boží! Spojení čínských dějin, skvěle popsaných charakterů i lidských osudů za doprovodu hudby je fenomenální. Pět hvězd z pěti. Děkuji Martinusu, že tuto knihu zvolil do svého čtenářského klubu jako knihu měsíce. Bez této výzvy bych asi knihu zbytečně přehlédla. Což by byla škoda!

A jaké knihy jste přečetli v březnu Vy ?

Napište mi!