TIP NA VÝLET - "MĚSTO BOHUMILA HRABALA" = NYMBURK...

13.08.2021

Jsem ráda, že jsem si během svého malého putování po České republice, udělala výlet do města Nymburk. Toto malebné město jsem totiž do té doby znala pouze z vyprávění, knih a filmu. 

Město Nymburk, tedy především pivovar, který se v něm nachází, proslavil zejména Bohumil Hrabal, a to ve svých legendárních "Postřižinách". S nymburským pivovarem je právě velmi úzce spojeno dětství a dospívání tohoto autora. Nevlastní otec Bohumila Hrabala - Francin, kterého znáte jako hlavního hrdinu "Postřižin", působil právě jako správce zmíněného pivovaru několik let. Do tohoto pivovaru je možné stále zajít po předchozí domluvě na exkurzi a na ochutnávku pravého Postřižinského piva. Ve městě můžete najít také Vilu rodiny Hrabalových a Lavičku Bohumila Hrabala. Tato lavička byla vyrobena v roce 2012 z jasanového a dubového dřeva, a to k příležitosti 100. výročí narození tohoto spisovatele.  Pokud se do města podíváte v zimních měsících, najdete tuto lavičku pravděpodobně v hale městského úřadu. Pokud se budete chtít vydat po stopách Bohumila Hrabala, můžete navštívit nedalekou chatovou oblast "Kersko", která je známa jako dějiště filmu "Slavnosti sněženek". 

Pokud ale nechcete jít pouze po stopách Bohumila Hrabala, udělejte si klidnou procházku celým Nymburkem. Podívejte se na Hradby Nymburk, Hydroelektrárnu Nymburk, Secesní vodárenskou věž, Kostel sv. Jiljí, Pravěkou mohylu v Nymburce nebo na Nymburskou radnici. A celý výlet zakončete návštěvou hospůdky, ve které si dáte jedno malé...Pokud však nepijete alkohol a máte rádi sladké, navštivte spíše tamní "Zmrzlinárnu Nymburk", kde Vám nabídnou poctivou zmrzlinu vyrobenou ze základních surovin, nikoli z předem připravených práškových směsí.

Napsali jste mi krásné reakce na tento příspěvek.

Moc děkuji!