HYPNOTIZÉR

22.08.2018

Lars Kepler je pseudonym, za nímž se skrývá Alexandra Coelho Ahndoril a Alexander Ahndoril, manželská dvojice švédských autorů. Pseudonym vznikl, protože manželé jsou již ostřílení autoři a chtěli, aby jejich společná tvorba nebyla posuzována s jejich individuálním psaním.

Jelikož manželé mají v oblibě thrillery, rozhodli se společně psát knihy tohoto žánru. Chtěli a stále chtějí do tohoto oblíbeného a stávajícího žánru vnést nové prvky, nové charakterové typy a nezvyklé zápletky.

Jejich Hypnotizér vyšel ve více než třiceti zemích a existuje i stejnojmenná filmová adaptace.

Anotace: Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru.

Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.

Kniha mi už na první pohled přišla děsivá, už samotná obálka mi napověděla, že se násilím nebude šetřit, což se také stalo. Jelikož nefandím násilnostem všeho druhu, některé pasáže jsem doslova musela přetrpět. Kniha byla opravdu místy až odporná.

Co se týče postav, přišlo mi , že všechny jsou psychicky narušené a neumí se chovat jinak než nelogicky, ba přímo infantilně, hloupě. Žádná postava neuměla řešit problémy samostatně a bez hysterických výlevů. Všechny problémy a zvraty vyřešily náhody. Také mi přišlo nereálné, že si všichni pamatovali veškeré události do každičkého detailu a všechna vyřčená slova za posledních deset let.

Námět knihy hodnotím celkem kladně, námět měl potenciál, anotace čtenáře osloví. Myslím si, že manželé mohli hypnózu jako takovou více rozvést a využít jinak. Jednotlivé dějové linky jsou na můj vkus překombinované. Přišlo mi, že se autoři snažili zaujmout za každou cenu. V knize jsem našla mnoho nesrovnalostí a dost takzvaných WTF momentů, tedy míst doslova přitažených za vlasy.. U zmínky o dětském gangu jsem si klepala na čelo. To dospělí opravdu neumí a nedokáží překazit násilí, které páchají děti, jež si hrají na Pokémony ? Opravdu člověk, který leží v nemocnici na JIP s velice závažným zraněním, je schopný následující den řídit auto či zabíjet ? Opravdu ve Švédsku žijí nadlidi ? I takové řečnické otázky mi při čtení zněly v hlavě.

Přiznám se, že chyby, nesrovnalosti a WTF momenty mi knihu znechutily. Také jsem si nemohla zvyknout na netypická švédská jména.

Z knihy, která měla slibný začátek se z mého pohledu stal průměr, který měl/má tendenci klesat ještě níž...

Bohužel bohudík , Hypnotizér nepatří a nebude patřit mezi mé oblíbence, každopádně věřím, že si své příznivce najde.

Co si Vy myslíte o Hypnotizérovi ?

Máte knihu ?

Máte audioknihu, kterou namluvil Pavel Rímský ?

Viděli jste film ?

Čtete rádi severská díla ?

Budu ráda , pokud mi zanecháte komentář.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Když zrovna nenakupuji kosmetické nebo knižní radosti, pořizuji si do svého malého tvůrčího koutku nové vychytávky a psací potřeby. S veselými a barevnými pomocníky se mi tvoří, píše, plánuje i žije lépe!

Kuchařky (a knihy celkově) doslova a do písmene miluji, a to se nikdy, jak víte, nezmění! Ráda si je prohlížím v obchodech i v online prostoru, ale ještě raději je vlastním, vnímám, čtu a propaguji.