HIMMLEROVA KUCHAŘKA

23.08.2018

Vážení milovníci knih a příznivci audioknih,

dnes Vám přináším další (audio)knižní recenzi. Doufám, že se Vám opět bude líbit.

Aby nedošlo k žádným případným nepříjemným kauzám, mýlkám a zvratům, s hrdostí připomínám, že :

recenzní audionahrávka této knihy mi byla poskytnuta zdarma v rámci spolupráce s Audiolibrixem. Děkuji tedy zastoupení Audiolibrixu za nahrávku, příležitost a vstřícnost.

Anotace:  Róza, sto pět let stará kuchařka z Marseille, vypráví o svém životě ve "století vrahounů".

"Pokud jsou dějiny peklem, pak život je rájem." Róza

Róza právě slaví sto páté narozeniny ve vyhlášené restauraci "Malá Provence" v Marseille, kterou vlastní a kde nabízí originální pochoutky, a vypráví o svém pohnutém životě. Narodila se v roce 1907 v Arménii, odkud ji vyhnala genocida v roce 1915. A to byl jen začátek dobrodružného života, během kterého se dvakrát osudově zamiluje, během druhé světové války přijde ve Francii o manžela i děti, ale také vaří v domácnosti Heinricha Himmlera a setká se s Hitlerem, později v maoistické Číně potká další velkou lásku, prožije mnohá ponížení, ale vždycky se znovu vzchopí.

Na jeden život je toho víc, než se dá unést, ale Róza je drsná žena, která žije dle starozákonního Oko za oko, zub za zub a nikdy neztrácí nadhled, humor a naději. Poslech celé audioknihy zabere celkem 5 hodin a 47 minut.

Himmlerova kuchařka = (audio)kniha plná sexu, ironie, ledového klidu, receptů, (ne)politických událostí, setkání, ztrát, vražd, vzpomínek a dalších peripetií...

Podle mého názoru toto dílo drží nad vodou především excelentní výkon narátorky, tedy Taťjany Medvecké. Právě Taťjana Medvecká propůjčila Róze svůj úžasný hlas, který Vás s ledovým až mrazivým klidem provede celým příběhem.

Co se týče samotného příběhu, jedna polovina je nadprůměrná, druhá polovina průměrná. Některé pasáže jsou na můj vkus zcela zbytečné a přitažené za vlasy. Kdybych mohla, okamžitě bych je vymazala (např. nechutný popis kastrace zvířat..).

U jiných pasáží bych se naopak snažila více využít jejich potenciál. Více bych rozvinula především citovou a emoční složku, která by ukázala a dokázala, že Róza není jen zahořklý sexuální robot a vražedkyně bez svědomí. Podle mého názoru z příběhu až moc číší skutečnost, že autorem knihy je muž, který nedokázal zcela proniknout do hlubin ženské duše a nedokázal pojmout vnitřní pochody hlavní hrdinky.

Já osobně jsem celkově čekala něco jiného, čekala jsem víc než skvělé historické pozadí. Nejvíce se mi na audioknize opravdu líbil hlasový projev Taťjany Medvecké.

Fyzickou knihu si do své knihovny s vysokou pravděpodobností nekoupím.

Mé hodnocení na Goodreads :

2 hvězdy za příběh, zpracování a citáty, 2 hvězdy za výkon Taťjany Medvecké.

Citace, které jsem si stihla zaznamenat na papír :

"Osudem lidského druhu je nechat se hloupostí a nenávistí vést přes pohřebiště neustále naplňované předchozími generacemi."

"Lidé jsou jako jateční dobytek."

"Dějiny jsou svinstvo !"

"Lidé jsou v našem nitru mnohem živější, když zemřeli. Proto zemřít neznamená zmizet, ale naopak se znova narodit v hlavách druhých."

"Štěstí zaslepuje !"

"Štěstí je přitroublé !"

"Život je pěknej hajzl ! Dá ti všechno, a pak ti to všechno bez varování zase sebere."

Co Vy a Himmlerova kuchařka ?

Jaký vztah máte k audioknihám ?

Co právě posloucháte/ čtete ?

Napište mi !

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Když zrovna nenakupuji kosmetické nebo knižní radosti, pořizuji si do svého malého tvůrčího koutku nové vychytávky a psací potřeby. S veselými a barevnými pomocníky se mi tvoří, píše, plánuje i žije lépe!

Kuchařky (a knihy celkově) doslova a do písmene miluji, a to se nikdy, jak víte, nezmění! Ráda si je prohlížím v obchodech i v online prostoru, ale ještě raději je vlastním, vnímám, čtu a propaguji.