AMERICKÁ HOSPODYŇKA

13.09.2018

Americká hospodyňka - sbírka dvanácti povídek, kterou napsala Helen Ellis, Vám potvrdí skutečnost, že i žena, která navenek působí jako spořádaná a milující bohyně, má své vnitřní vrtochy a neřesti.

Americká hospodyňka Vám dokáže, že primární atributy, které musí daná žena v americké společnosti i v soukromí naplňovat, jsou jen pouhým pozlátkem. Díky jednotlivým povídkám se přesvědčíte, že nefalšovaná dokonalost neexistuje.


V Americké hospodyňce vystupují především vraždící dámy, které si vychutnávají s noblesou a klidem svůj oběd, dále celebrity, které touží po bohatství, obdivu a lesku.

V jedné povídce vystupuje jako hlavní aktér i muž. Ten má roli nejlepšího poradce přes podprsenky široko daleko.

Americká hospodyňka podle mého názoru potěší hlavně čtenáře, kteří vyhledávají knihy plné netradičních až bizarních situací, štiplavého humoru, drzosti, praštěnosti, ironických až sarkastických poznámek a myšlenek.

Jednotlivé povídky :

Co celý den dělám

Americká hospodyňka líčí povrchní trampoty a starosti všedních dnů.

''Inspirovaná Beyonceé projdu jako klisna k toastovači, ukážu manželovi spáleninu, která vypadá jako ostrov, kde jsme byli na líbánkách, políbím ho na rozloučenou a řeknu mu, v kolik má být doma na naši párty...''

Válka s táflováním

Ženy se prostřednictvím elektronické komunikace přou o to, která z nich by měla na základě svého vkusu vyzdobit společné prostory v domě.

''Hledání pokladů s hvězdami Vám prozradí, jak to chodí v zákulisí jedné show.''

Tajný jazyk jižanské dámy

Tajný jazyk jižanské dámy odhaluje, že věty, které jsou již vyřčené, nemusí mít vždy stejný význam. (Naše myšlenky zkrátka obsahují mnohdy více ironie a síly než vyřčené fráze a klišé.)

"Není to příliš elegantní ?"je tajný jazyk jižanské dámy pro : vypadám báječně a bylo by v tvém nejlepším zájmu mi to říct.

"Nejsem do toho moc žhavá" je šifra pro : hnusí se mi to víc než punč bez cukru.

"Mám velkou osobnost" znamená, že je hlučná jako tyranosaurus rex

"Má překrásnou pleť " znamená, že je bílá jako tampon.

Ahoj ! Vítej v Knižním klubu

Povídka o přijímacím rituálu.

Pasovač

Povídka o muži, který je nejlepší poradce přes podrprsenky.

''Pasovač je můj. Myrtle Babcocková mu může své lajdáky sundat z obličeje. Měří si ji ve špatně padnoucím roláku, špinavě bílém a řídkém,protože už se příliš mnohokrát pral. Její "tělová"sportovní podprsenka skrz něj prosvítá, jako by pašovala fretky. Jde o tohle sestry : každá žena potřebuje kostice, a když nacpete dvě povislé půlkilovky do košíčku A, není béžová neviditelná...''

Jak být velká dáma

Americká hospodyňka uděluje rady, které praví, jak být velkou dámou.

''Každému zalichoť. Přijímej lichotky. Nanášej si opalovací krém na obličej a ruce, i když je pod mrakem. Obarvi si šedé vlasy na černou, hnědou nebo blond. Pouštěj myčku na nádobí, když je naplněná teprve z poloviny. Pozvi si domů společnost a servíruj to, co chceš jíst ty. Když ti některá z návštěvnic řekne, že tvoje sekaná vypadá jako fotbalový balon, neříjej jí, že její manžel je zcela očividně gay...''

Jak být příznivcem umění

Autorka uděluje další rady. Americká hospodyňka odtajňuje a rozepisuje kroky, které vedou k přízni k umění.

''Vezmi si manželovy peníze.

Ponoř se do manželství.

Vytvoř si svou vlastní mantru.

Podporuj literární komunitu.

Staň se doprovodem gaye.

Kupuj umění.

Staň se múzou.

Vytvoř si image.''

Mrtví vrátní - název mluví za vše !

''Postupuji od Eddieho nohou vzhůru a každou malou část dám zvlášť do pytlíku. Zítra dám Tonymu hlavu, aby ji odnesl s mým obědem. 

Dalšího dne : Rameno. Dokud důkazy o Eddiem , rozeseté v mém mrazáku nezmizí.

Když můj manžel řekne výboru, že je Eddie nezvěstný, bude šťastný, že se další problém s vrátným vyřešil sám...''

Ochrana malé královny krásy

Promluva k dítěti.

Nauč se to od koček

Další manuál pro spokojený a drzý život.

''Když se někdo pohne, aby ti udělal místo, zaber ještě víc místa. Když se někdo dívá támhle, je tam něco k vidění. Když někdo kýchne, uteč. Když někdo přinese domů tašku, podívej se do ní. Když nechceš, aby někdo odešel, sedni si na jeho kufr...''

Mou knihu Vám přináší dobří lidé z Tampaxu

Zpověď jedné spisovatelky, kterou sponzoruje firma Tampax.

Vzhledem k tomu, že některé povídky byly podle mého názoru lepší a jiné o krapet horší, udělila jsem čtyři hvězdy (z pěti) na Goodreads. Díky Nakladatelství Omega a Knihy Dobrovský za poskytnutí knihy!

Zaujala Vás tato kniha ?

Četli jste Americkou hospodyňku?

Napište mi !


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Kuchařky (a knihy celkově) doslova a do písmene miluji, a to se nikdy, jak víte, nezmění! Ráda si je prohlížím v obchodech i v online prostoru, ale ještě raději je vlastním, vnímám, čtu a propaguji.

S Toníkem jsme prožili spoustu romantických okamžiků, a to nejen na "Valentýna". Nenechali jsme si ujít "Troju". Toník se zamiloval do motorky "Triumph Tiger 900 Bond Edition". S kamarádkou Janou jsem byla v divadle na představení "Všechny báječný věci". Toto monodrama, které věří v lepší svět, se nám velmi líbilo, doporučujeme.Chodila jsem na...