TAKOVÁ JSEM JÁ!(6 OTÁZEK A ODPOVĚDÍ)

30.10.2018

Vážení a milí čtenáři mého (knihomolského) blogu,

jsem velmi ráda, že jste (ať už záměrně nebo náhodou) narazili na tento z mého pohledu velmi netradiční post. Nejsem totiž příliš zvyklá veřejně psát o sobě, i když vím, že jsem sekci O mně vyplnila poctivě a pravdivě. 

Mým dnešním narozeninovým přáním je přiblížit se Vám, mým sledovatelům a virtuálním přátelům, proto jsem se rozhodla zodpovědět pár Vašich dotazů. Doufám, že odpovím na otázky v rámci jejich zadání a nikoho nezklamu. A také pevně věřím, že mi časem do mého E-mailu, Messengeru či Directu přistane více otázek a knižních tipů. Předem za všechny děkuji z celého svého virtuálního i reálného srdce! 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Co nebo kdo tě přivedl(o) k lásce ke čtení?

V mém prvním článku s názvem Jak vznikla má láska ke knihám jsem tuto odpověď nakousla, nicméně ráda odpovím znovu. Milovat knihy jsem začala již v raném dětství. Moji rodiče mi četli pohádky před spaním a objednávali nové a nové z Knižního Klubu. Dodnes mám všechny příběhy Walta Disneyho a jiné pohádkové klasiky schované. Mou lásku ke knihám podporovaly i učitelky ve škole, měla jsem štěstí na dobré češtinářky.


Jaký žánr upřednostňuješ a proč?

Přiznám se bez mučení k tomu, že mám ráda klasickou literaturu. Zamilovala jsem se do knihy Pýcha a předsudek od Jane Austen. Také jsem se kdysi zamilovala do Nadějných vyhlídek od Charlese Dickense

Loni mi přišla vhod i Pěna dní od Borise Viana. Přečtu si ale ráda i pohádky, povídky a jiné literární útvary z žánru Young Adult. Young Adult literatura je z mého pohledu příjemná a oddechová. Od té doby, co chodím do práce není od věci ani četba motivační literatury

Snažím se číst knihy z více žánrů, abych si udržela přehled, hororům, obzvlášť Kingovi se ale vyhýbám.


Pracuješ nebo studuješ ? Pokud pracuješ, kde?

Své studium jsem ukončila letos v srpnu, když jsem na promoci přebírala diplom, který zaručuje, že jsem Bc. Jinak už více než rok pracuji jako sociální pracovnice v azylovém domě pro maminky s dětmi. Je to velmi zodpovědná, krásná a velmi náročná práce. 

Mám ke své práci respekt a vztah, nicméně nemyslím si, že bych na své pozici chtěla být doživotně. Snažím se nic nebrat definitivně. A samozřejmě jako každý, mám i já své tajné sny a možná i nápady pro budoucí uplatnění na trhu práce. Co přinese život, se ale ještě uvidí. Každopádně pracuji ráda. Nedokážu si představit, že sedím doma a pobírám dávky.


Jaká kniha tě za poslední dobu nejvíce zklamala?

Na tuto otázku mám dvě odpovědi. Zklamání mi přinesly Ostré předměty z pera Gillian Flynn. Její Zmizelá mi nasadila brouka do hlavy, Ostré předměty mi naopak připadaly nedotažené, hloupé a nestravitelné. Do čtení jsem se nutila a při čtení bohužel nudila. 

Druhou knihou je Muž a žena od českého autora- M. Viewegha. Čekala jsem všemi slibovanou senzaci po jeho době temna, dostala jsem ale vulgární nudu. Bohužel, propadák a blbina na entou.


Jaké filmy jsi za poslední dobu viděla, mohla bys nějaké doporučit?

S kamarádkou jsem byla v kině na filmu Zlý časy v El Royale. Tento film se mi velmi líbil, měl takový ten správný retro a zároveň napínavý náboj. A dokonce mi ani nevadila Dakota Johnson, která mi ve filmech obecně přijde nevýrazná. Zlý časy v El Royale mohu doporučit.

Také jsem viděla film Escobar, který pojednává o životě největšího kolumbijského drogového barona. Pabla Escobara si zahrál skvělý Javier Barden. Novinářku a Pablovu milenku si zahrála Penélope Cruz. Mezi Penélope a Javierem to po celou dobu filmu jiskří, je trochu vidno, že cit k sobě příliš nepředstírají, jsou totiž v reálu manželé. Film Escobar nebude podle mého pro každého, ale stojí za vidění. Já jsem alespoň díky tomuto filmu byla ráda, že žiji v bezpečné zemi.

Mám tu taky pár knihomolských tipů. Viděla jsem film Dámský klub (Book club) o skupince postarších dam, které pojí láska k životu a ke knihám. Je to podle mého názoru nenáročný, ale přesto svým způsobem kouzelný film. Také bych si přála mít svůj Book club a kamarádky do nepohody i v pokročilém věku. A také bych si přála být tak vitální jako hlavní hrdinky.

Pustila jsem si také filmy typu Young Adult. Viděla jsem Charlieho malá tajemství, jehož předlohou je kniha Ten, kdo stojí v koutě. Tento film se mi líbil, protože nebyl typicky sluníčkářský a plný klišé. Charlieho malá tajemství ukazují, že život je těžký, ale stojí za to ho prožít naplno. Tento film má i boží soundtrack. 

Taky jsem viděla film Já, Simon. Příběh o Simonovi asi taky znáte z jeho knižní podoby. Tento film o coming outu byl sladký jako sušenky Oreo, které hlavní hrdina neustále jí.

A do třetice jsem také viděla film, který má knižní předlohu. Pustila jsem film, který je natočen na motivy knihy Všem klukům, které jsem milovala. Příběh o mladé Laře Jean byl příjemnou tečkou za jedním nedělním dnem.

Máš nějaký zvyk při tvorbě článků?

Mám jich několik. Knihy hodnotím nejdříve hvězdičkami na Goodreads, poté si na papír ve zkratce sepíšu své názory a pocity, udělám si zkrátka takovou jednoduchou osnovu. Před psaním si připojím k netbooku externí klávesnici od klasického PC, aby se mi psalo lépe a při samotném psaní si ráda pustím hudbu do sluchátek, dám si kávu nebo čaj. Pak už jen píšu, přepisuji a mažu, popřípadě publikuji.


Máte i Vy dotaz, nabídku nebo nápad? Napište mi!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Divadlo "Kalich" s Toníkem milujeme. Byli jsme znovu na muzikálu "Voda (a krev) nad vodou a poprvé na muzikálu "Biograf láska". Hana Holišová zazářila ve hře "Bez hvězdy to nepůjde". V Teplicích jsme zašli na "dýňové slavnosti" do "Zahradnictví Dvořák a syn", poté na večeři do "Taj Mahalu". K narozeninám jsem dostala domácí pekárnu, Leonarda a...

Koncert kapely MIG 21 = fajnovej zážitek. Muzikál "Srdcový král" pobaví i dojme. Koupili jsme si "Leonarda", který vaří, seká, šlehá, strouhá... zkrátka usnadní přípravu každého jídla.

Procházeli jsme se s Toníkem v Kadani. Při našich toulkách jsme objevili Katovu uličku. Letní scéna Voděrádky u Říčan (představení "Blbec k večeři") = kouzelný večer.
Zoo Plzeň a DinoPark = zábava pro celou rodinu. Víkend v Berlíně = spousta zážitků. Navštívili jsme zoo, akvárium, muzeum voskových figurín, památky, kavárny a nákupní centra. Zahráli...