"PLAGE DE TEMPS"...

04.03.2020

Dnešní článek jsem pojmenovala podle francouzského výrazu: "Plage de temps" (:plaž d tamp), který by se dal do naší mateřštiny volně přeložit jako "Občasná pláž". Tento výraz, který mi připadá krásný, představuje čas pouze pro sebe. Čas na to, aby se člověk dal do pořádku, vyhnal jednoduše všechny starosti světa za hlavu a odpočinul si. "Plage de temps" vyjadřuje zkrátka čas na každodenní chvilky a příjemné rituály. Soudě dle významu a původu tohoto výrazu publikuji i následující tvrzení: lidé ve Francii evidentně umí žít, umí si vychutnat každý okamžik, který život přináší a umí vše tak krásně pojmenovat! Říká se, že obvzlášť Francouzky jsou zapřísáhlé hédonistky (vyhledávají slast, odmítají strast), pohodářky, pragmatičky (zaměřují se na úspěch) a zároveň dámy za každých okolností. 

Myslím, že je minimálně fajn se pohodlným francouzským stylem života inspirovat. Je totiž jistě skvělé: mít svou občasnou pláž- "Plage de temps", cítit se dobře ve vlastní kůži- "Bien dans sa peau" (:bjen dans sa po), zaměřovat svou pozornost na "Bio" výrobky, bojovat o své blažené chvíle- "Bonheur" (:bonér), provozovat mnoho činností a řemesel- "Bricolage" (:brikolaž), starat se o svou vizáž- "Une certaine tenue" (:yn sertén teny), rozpoznávat (ne)ovlivnitelné věci -"C'est la vie" (:se la ví), popíjet "Champagne", dopřávat si pravidelně "Detox", dodržovat pitný režim- "Eau" (:ó), mlsat a přesto si udržet svou zdravou tělesnou váhu - "Équilibre (:ekilíbr), držet se jednoduchosti - "Faites simple" (:fet sampl), čerpat neustále potěšení "Joie de vivre" (:žoa d vívr), nevzdávat se- "Laissez-aller" (:lesez ale), nepodléhat svým malým i velkým démonům- "Nos petits démons" (:no ptý demon), užívat si každou dovolenou- "Les vacances" (le vakáns) a v neposlední řadě umět se pochválit a zvolávat radostně- "Voila!" (:voala!)...

A rozhodně je přínosné přečíst si milou knihu "Francouzky umí žít" od autorky Mireille Gulian, díky které se dozvíte vše (ne)podstatné o francouzském životě. V knize najdete rady, jak si dopřávat víno, čokoládu a další lákadla, aniž by došlo k přibývání na váze, jak se sladit s rytmem jednotlivých ročních období a hlavně, jak být za každých okolností a bez námahy šik.

Na fotce: kniha "Francouzky umí žít", puntíkatý šátek, naušnice Swarovski, Chloé, rtěnka Farmasi, sérum na obličej s vitamínem C od Avonu a pomocníci, kteří vždy zkrotí mé vlasy...

Díky knize "Francouzky umí žít" jsem si já osobně rozšířila svou slovní zásobu o nové francouzské výrazy, své kulinářské znalosti o dalších (více než) sto receptů a také celkově své obzory.

Ráda si po vzoru Francouzek budu od dnešního dne užívat života, vytvořím si vlastní "Plage de temps". Také budu: cvičit pravidelněji jógu, péct ty nejlepší domácí "Quiche", vnímat přírodu všemi smysly, oblékat se elegantněji a dále se "fintit". Také si počínaje dnešním dnem budu dopřávat ihned po probuzení sklenici čisté vody. A po celý den budu dbát na pitný režim. Také si čas od času dám sklenku vína nebo kostičku čokolády. Zkrátka nebudu si nic zakazovat, ale zároveň budu žít jednoduše- "Faites simple". 

P.S.: přemýšlím v tuto chvíli i o skutečnosti, že si dokoupím další knihy od autorky a také, že budu pravidelně navštěvovat její webovky- https://mireilleguiliano.com. Rovněž přemýšlím o tom, že si nechám knihu "Francouzky umí žít" na dosah. Francouzských tipů plných pozitiv není totiž nikdy dost! 


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Divadlo "Kalich" s Toníkem milujeme. Byli jsme znovu na muzikálu "Voda (a krev) nad vodou a poprvé na muzikálu "Biograf láska". Hana Holišová zazářila ve hře "Bez hvězdy to nepůjde". V Teplicích jsme zašli na "dýňové slavnosti" do "Zahradnictví Dvořák a syn", poté na večeři do "Taj Mahalu". K narozeninám jsem dostala domácí pekárnu, Leonarda a...

Koncert kapely MIG 21 = fajnovej zážitek. Muzikál "Srdcový král" pobaví i dojme. Koupili jsme si "Leonarda", který vaří, seká, šlehá, strouhá... zkrátka usnadní přípravu každého jídla.

Procházeli jsme se s Toníkem v Kadani. Při našich toulkách jsme objevili Katovu uličku. Letní scéna Voděrádky u Říčan (představení "Blbec k večeři") = kouzelný večer.
Zoo Plzeň a DinoPark = zábava pro celou rodinu. Víkend v Berlíně = spousta zážitků. Navštívili jsme zoo, akvárium, muzeum voskových figurín, památky, kavárny a nákupní centra. Zahráli...