"PLAGE DE TEMPS"...

04.03.2020

Dnešní článek jsem pojmenovala podle francouzského výrazu: "Plage de temps" (:plaž d tamp), který by se dal do naší mateřštiny volně přeložit jako "Občasná pláž". Tento výraz, který mi připadá krásný, představuje čas pouze pro sebe. Čas na to, aby se člověk dal do pořádku, vyhnal jednoduše všechny starosti světa za hlavu a odpočinul si. "Plage de temps" vyjadřuje zkrátka čas na každodenní chvilky a příjemné rituály. Soudě dle významu a původu tohoto výrazu publikuji i následující tvrzení: lidé ve Francii evidentně umí žít, umí si vychutnat každý okamžik, který život přináší a umí vše tak krásně pojmenovat! Říká se, že obvzlášť Francouzky jsou zapřísáhlé hédonistky (vyhledávají slast, odmítají strast), pohodářky, pragmatičky (zaměřují se na úspěch) a zároveň dámy za každých okolností. 

Myslím, že je minimálně fajn se pohodlným francouzským stylem života inspirovat. Je totiž jistě skvělé: mít svou občasnou pláž- "Plage de temps", cítit se dobře ve vlastní kůži- "Bien dans sa peau" (:bjen dans sa po), zaměřovat svou pozornost na "Bio" výrobky, bojovat o své blažené chvíle- "Bonheur" (:bonér), provozovat mnoho činností a řemesel- "Bricolage" (:brikolaž), starat se o svou vizáž- "Une certaine tenue" (:yn sertén teny), rozpoznávat (ne)ovlivnitelné věci -"C'est la vie" (:se la ví), popíjet "Champagne", dopřávat si pravidelně "Detox", dodržovat pitný režim- "Eau" (:ó), mlsat a přesto si udržet svou zdravou tělesnou váhu - "Équilibre (:ekilíbr), držet se jednoduchosti - "Faites simple" (:fet sampl), čerpat neustále potěšení "Joie de vivre" (:žoa d vívr), nevzdávat se- "Laissez-aller" (:lesez ale), nepodléhat svým malým i velkým démonům- "Nos petits démons" (:no ptý demon), užívat si každou dovolenou- "Les vacances" (le vakáns) a v neposlední řadě umět se pochválit a zvolávat radostně- "Voila!" (:voala!)...

A rozhodně je přínosné přečíst si milou knihu "Francouzky umí žít" od autorky Mireille Gulian, díky které se dozvíte vše (ne)podstatné o francouzském životě. V knize najdete rady, jak si dopřávat víno, čokoládu a další lákadla, aniž by došlo k přibývání na váze, jak se sladit s rytmem jednotlivých ročních období a hlavně, jak být za každých okolností a bez námahy šik.

Na fotce: kniha "Francouzky umí žít", puntíkatý šátek, naušnice Swarovski, Chloé, rtěnka Farmasi, sérum na obličej s vitamínem C od Avonu a pomocníci, kteří vždy zkrotí mé vlasy...

Díky knize "Francouzky umí žít" jsem si já osobně rozšířila svou slovní zásobu o nové francouzské výrazy, své kulinářské znalosti o dalších (více než) sto receptů a také celkově své obzory.

Ráda si po vzoru Francouzek budu od dnešního dne užívat života, vytvořím si vlastní "Plage de temps". Také budu: cvičit pravidelněji jógu, péct ty nejlepší domácí "Quiche", vnímat přírodu všemi smysly, oblékat se elegantněji a dále se "fintit". Také si počínaje dnešním dnem budu dopřávat ihned po probuzení sklenici čisté vody. A po celý den budu dbát na pitný režim. Také si čas od času dám sklenku vína nebo kostičku čokolády. Zkrátka nebudu si nic zakazovat, ale zároveň budu žít jednoduše- "Faites simple". 

P.S.: přemýšlím v tuto chvíli i o skutečnosti, že si dokoupím další knihy od autorky a také, že budu pravidelně navštěvovat její webovky- https://mireilleguiliano.com. Rovněž přemýšlím o tom, že si nechám knihu "Francouzky umí žít" na dosah. Francouzských tipů plných pozitiv není totiž nikdy dost! 


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU...

Přečtěte si, co je nového!
 

Rok 2020 již skončil a řada předpovědí tvrdí, že rok 2021 bude lepší, zcela jistě ve všech ohledech příznivější, svobodnější a hlavně "bezcovidový". Samozřejmě, že i já si přeji, aby se život vrátil "do normálu", avšak paradoxně musím zpětně uznat, že i rok 2020 měl něco do sebe.

Letošní Vánoce jsou jiné než ty předešlé, ale přesto svým způsobem kouzelné a vzácné. Jsem o sto procent vděčnější za to, že jsem i letos Štědrý den a večer mohla opět trávit v kruhu rodinném. Jsem ráda, že jsem viděla své oblíbené filmy a pohádky. Láska nebeská, Anděl Páně, Tři veteráni, Šíleně smutná princezna, Popelka a Pelíšky to jistí! Jsem...

Ač je letošní adventní čas poněkud rozporuplný a nevyzpytatelný, snažím se z něj i tak vytěžit maximum a brát jej celkově pozitivně. Zakázala jsem si sledování zpráv, které se neustále zabývají negativními stránkami žití a Covidem. Opravdu nevím, jaké máme bodové skóre, které značí "PES" a nevím, který politik zase káže vodu a pije víno. A věřte či...